نمایش سایت در نتایج گوگل

9 دلیل اصلی عدم نمایش سایت در نتایج گوگل

آیا سایت شما هم در نتایج جستجوی گوگل دیده نمی شود؟ به نظر خودتان همه کارها را درست انجام داده اید اما گوگل سایت شما را تحویل نمی گیرد؟ چندین عامل می تواند سبب عدم نمایش سایت در گوگل شود اما شما به راحتی می توانید بسیاری از آنها را رفع کنید.

در ادامه ما 9 دلیل اصلی عدم نمایش سایت در نتایج گوگل را بیان می کنیم. زمانی که شما عبارتی را در گوگل جستجو می کنید و به دنبال سایت خود می گردید باید سه مورد درست باشد که عبارتند از:

 1. گوگل متوجه سایت شما و صفحات مهم شما شده است و به راحتی می تواند آنها را کروال کند
 2. شما صفحه ای در سایت خود ایجاد کرده اید که با کلمه کلیدی که در گوگل سرچ می کنید سئو شده است.
 3. به گوگل این پیغام را داده اید که صفحه مورد نظر ارزش رتبه بندی را با کلمه کلیدی مورد نظر دارد(با تولید محتوای یونیک و کاربردی)

سایت شما خیلی جدید است

اگر سایت شما تازه تاسیس است نباید عجله کنید گوگل برای ایندکس سایت های جدید به زمان بیشتری نیاز دارد. برای اینکه متوجه شوید آیا گوگل از سایت شما آگاه شده است یا خیر می توانید عبارت site:yourwebsite.com را در جستجو کنید. پس از سرچ شما باید نتیجه ای مطابق تصویر زیر مشاهده کنید.

9 دلیل اصلی عدم نمایش سایت در نتایج گوگل

بررسی نمایش صفحات سایت در نتایج گوگل

پیشنهاد می کنیم حتما قبل از سرچ عبارت بالا و بررسی صفحات ایندکس شده یک سرچ کنسول برای سایت خود راه اندازی کنید و نقشه سایت خود را به آن معرفی کنید به این ترتیب گوگل متوجه صفحات مهم در سایت شما می شود و می توانید مشکل عدم نمایش سایت در نتایج گوگل را رفع کنید.

9 دلیل اصلی عدم نمایش سایت در نتایج گوگل

معرفی نقشه سایت به سرچ کنسول

شما دسترسی موتورهای جستجو را به سایت خود مسدود کرده اید

اگر شما خواسته یا ناخواسته به گوگل بگویید که صفحات خاصی از سایت شما را در نتایج جستجو نشان ندهد او این کار را انجام می دهد. این کار با استفاده از تگ نو ایندکس انجام می شود.

<meta name=”robots” content=”noindex”/>

اگر صفحاتی از سایت دارای تگ بالا باشند حتی اگر سرچ کنسول هم ایجاد کرده باشید و نقشه سایت خود را به آن معرفی کرده باشید شاهد عدم نمایش سایت در نتایج گوگل خواهید بود.

شاید به یاد نیاورید که این کار را انجام داده اید اما این به این معنی نیست که هرگز این کار را نکرده اید. مثلا در هنگام راه اندازی سایت ممکن است تیک نوایندکس را زده باشید.

9 دلیل اصلی عدم نمایش سایت در نتایج گوگل

تگ نوایندکس در وردپرس

این تیک معمولا توسط طراحان سایت در زمان طراحی زده می شود تا ربات های گوگل سایت را زمانی بررسی کنند که طراحی آن به پایان رسیده است اما فراموش می کنند در پایان این تیک را بردارند. اگر گوگل سایت شما را خزیده باشد در سرچ کنسول ارور زیر را دریافت خواهید کرد.

9 دلیل اصلی عدم نمایش سایت در نتایج گوگل

پیغام NOINDEX در سرچ کنسول

شما با حذف تگ از صفحاتی از سایت خود که می خواهید در گوگل نمایش داده شوند به سادگی می توانید مشکل عدم نمایش سایت در گوگل را رفع کنید.

موتورهای جستجو را از خزیدن سایت مسدود کرده اید

اکثر سایت ها فایلی به عنوان ROBOT.TXT دارند که به موتورهای جستجو می گوید اجازه دارند به چه صفحاتی دسترسی داشته باشند و چه صفحاتی را نباید بررسی کنند.

گوگل نمی تواند URL هایی که به وسیله robot.txt مسدود شده اند را کراول کند و این به معنی عدم نمایش آن url ها در نتایج جستجو است. زمانی که نقشه سایت خود را به گوگل معرفی می کنید خطایی در این مورد به شما می دهد کافی است به گزارش مربوطه بروید و url های مسدود شده را بررسی کنید.

9 دلیل اصلی عدم نمایش سایت در نتایج گوگل

مسدود کردن صفحات در robot.txt

شما با سرچ عبارت زیر می توانید متوجه شوید که در فایل robot.txt چه فایل هایی را مسدود کرده اید و در صورت نیاز آنها را از بلاک شدن خارج کنید.

yourdomain.com/robots.txt

اگر با سرچ عبارت بالا ارور 404 دریافت کردید به این معنی است که اصلا این فایل را ایجاد نکرده اید. برای ساخت این فایل بسیار مهم آموزش robot.txt چیست؟ را حتما مطالعه کنید. اگر در این فایل عبارتی مانند Disallow: /blog/ یا هر عبارتی که ربات های گوگل را از دسترسی به صفحات مهم منع می کنند مشاهده کردید آن را حذف کنید.

به اندازه کافی بک لینک باکیفیت ندارید

اگر هیچ مانعی برای نمایش صفحات سایت در نتایج جستجوی گوگل وجود نداشته باشد باز هم شما باید ثابت کنید که شایسته رتبه بندی هستید. عامل ها و الگوریتم های بسیاری هستند که در رتبه بندی نقش دارند اما به نظر می رسد بک لینک یک عامل بسیار قوی برای رتبه بندی سایت و رفع مشکل عدم نمایش سایت در نتایج گوگل است.

اگر وب سایت هایی که در نتایج جستجو هستند بک لینک های زیادی دارند این امر می تواند سبب شود تا سایت شما در نتایج جستجو رتبه بندی نشود. شما می توانید رقبای خود را با ابزارهایی مانند ahrefs، semrush، moz و… آنالیز کنید و متوجه شوید که برای رتبه بندی به بک لینک نیاز دارد یا خیر.

صفحات سایت شما فاقد اقتدار هستند

منظور از فاقد اقتدار بودن صفحات همان pa است یعنی اگر لینک سازی داخلی شما درست نباشد و میزان pa صفحات شما پایین باشد این امر می تواند سبب عدم نمایش سایت در نتایج جستجو شود. برخی از سئوکاران بر این باورند که pa دیگر اهمیت چندانی ندارد در حالی که گوگل اعلام کرده است هنوز هم یک عامل مهم است.

شما می توانید به کمک ابزارهایی مانند moz میزان اعتبار صفحات سایت یا PA را بسنجید هر چه لینک سازی داخلی شما درست تر باشد و ترافیک بیشتری دریافت کنید میزان اعتبار صفحات سایت شما افزایش می یابد.

وب سایت شما اعتبار ندارد!!

منظور از عدم اعتبار وب سایت همان DA است البته در تمام رتبه بندی ها این مورد ممکن است نقش نداشته باشد اما در کلمات کلیدی دو سلابی و تک سیلابی قطعا نقش پررنگ تری دارد. شما با دریافت بک لینک از سایت های با DA بالاتر از خود می توانید اعتبار سایت خود را نزد گوگل افزایش داده و مشکل عدم نمایش سایت در نتایج جستجو را حذف کنید.

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که همان ابتدا شروع به خرید بک لینک نکنید حداقل 10 محتوای مفید منتشر کنید اگر همچنان با مشکل عدم نمایش سایت در نتایج گوگل مواجه بودید به سمت دریافت بک لینک بروید.

صفحه سایت شما با نیت جستجو مطابقت ندارد

هدف گوگل ارائه مرتبط ترین نتایج به کاربران است پس ضروری است که محتوای خود را به نحوی تولید کنید که به سوالات کاربران پاسخ دهید اگر محتوای شما بتواند نیت جستجو را رفع کند قطعا در نتایج جستجو رتبه بندی خواهید شد.

شما باید محتوایی تولید کنید که تمامی جبنه های موضوع را پوشش دهد و با استفاده از تگ های مناسب در صفحات مرتبط رتبه بندی شوید.

مشکل محتوای تکراری دارید

محتوای تکراری محتوایی است که در دو url مختلف در سایت شما نمایش داده شود گوگل محتواهای تکراری را رتبه بندی نمی کند در حقیقت گوگل دوست ندارد دو کتاب یکسان را در یک قفسه قرار دارد و ترجیح می دهد نسخه اصلی را در قفسه قرار داده یا ایندکس کند. شما به کمک ابزارهایی مانند ahref یا screaming frag می توانید محتواهای تکراری خود را شناسایی کنید.

شما توسط گوگل جریمه شده اید

پنالتی شدن یا جریمه شدن توسط گوگل یکی از عواملی است که سبب عدم نمایش سایت در نتایج گوگل می شود. گوگل دو نوع جریمه دارد که عبارتند از:

 1. جریمه دستی: زمانی است که یکی از کارمندان گوگل با بررسی سایت شما به موردی بر می خورد که با دستورالعمل ها مطابقت ندارد و با جریمه شما سبب تنزل رتبه می شود.
 2. جریمه توسط الگوریتم ها: بیشترین جریمه ها توسط الگوریتم ها اتفاق می افتند که شما با شناخت آنها می توانید مانع از جریمه شدن سایت خود شوید. پیشنهاد می کنیم حتما لیست الگوریتم های گوگل را مطالعه کنید.

رفع مشکل عدم نمایش سایت در نتایج گوگل

برای رفع مشکل عدم نمایش سایت در نتایج گوگل، باید ابتدا دلیل این مشکل را شناسایی کنید و سپس اقدام به رفع آن کنید.

در اینجا چند راهکار برای رفع مشکل عدم نمایش سایت در نتایج گوگل ارائه می دهیم:

 • مشکلات فنی سایت خود را رفع کنید.
 • محتوای سایت خود را با کیفیت و مرتبط با موضوع سایت تولید کنید.
 • اصول سئو را در سایت خود رعایت کنید.
 • از قوانین گوگل پیروی کنید.
 • در شبکه های اجتماعی فعال باشید.
 • برای سایت خود بک لینک دریافت کنید.
 • برای افزایش رتبه سایت خود در نتایج جستجو تلاش کنید.

با انجام این اقدامات می توانید شانس نمایش سایت خود در نتایج گوگل را افزایش دهید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!