کلمه کلیدی در سئو چیست؟

کلمه کلیدی در سئو چیست؟

سئو یا بهینه‌سازی موتور جستجو، فرایند بهینه‌سازی یک وب سایت برای کسب رتبه بالاتر در صفحات نتایج موتور‌های جستجو (SERP) است. کلمه کلیدی در سئو چیست؟ یکی از اجزای کلیدی سئو، کلمات کلیدی هستند که کلمات و عباراتی هستند که افراد برای جستجو اطلاعات از آن‌ها استفاده می‌کنند.

در این مقاله به بررسی کلمات کلیدی، اهمیت آن‌ها در سئو و نحوه استفاده مؤثر از آن‌ها خواهیم پرداخت. اگر در ابتدای راه سئو سایت هستید و یا هر چقدر برای کسب رتبه در رابطه با یک کلمه کلیدی سعی می‌کنید اما نتیجه‌ای نمی‌گیرید، مطالعه این مطلب از سایت سئوکار سیروتا می تواند برای شما مفید باشد.

کلمه کلیدی چیست؟

کلمه کلیدی در سئو چیست؟

کلمه کلیدی سئو

کلمه کلیدی کلمه عبارتی است که افراد برای جستجوی در موتور جستجو از آن استفاده می‌کنند. کلمات کلیدی در سئو می‌توانند کوتاه (short tail) یا طولانی (long tail) باشند و می‌توانند خاص (specific) یا عمومی (broad) باشند. به عنوان مثال، “کفش” یک کلمه کلیدی عمومی است، در حالی که “کفش لباس مردانه” یک کلمه کلیدی خاص‌تر است. همچنین کلمات کلیدی را می‌توان به سه نوع دسته بندی کرد:

 1. کلیدواژه‌های کوتاه – Short-tail keywords: کلمات کلیدی یک یا دو کلمه‌ای هستند که ماهیت گسترده‌ای دارند و حجم جستجوی بالایی دارند. به عنوان مثال می‌توان به «کفش»، «لپ تاپ» و «کتاب» اشاره کرد.
 2. کلیدواژه‌های میانی – Mid-tail keywords: عبارت‌های سه تا چهار کلمه‌ای هستند که نسبت به کلمات کلیدی کوتاه خاص‌تر هستند، اما همچنان حجم جستجوی بالایی دارند. به عنوان مثال می‌توان به «کفش‌مخصوص دویدن»، «بهترین لپ‌تاپ‌ها برای بازی» و «کتاب‌های پرفروش سال 2021» اشاره کرد.
 3. کلمات کلیدی دم بلند – Long-tail keywords: عبارت‌های پنج یا چند کلمه‌ای هستند که بسیار خاص هستند و حجم جستجوی کمی دارند. مثال‌های این مورد عبارت‌اند از: «کفش‌چرمی مشکی برای مردان»، «لپ‌تاپ‌بازی با بودجه کمتر از ده میلیون تومان » و «بهترین کتاب‌های علمی تخیلی تمام دوران».

تحقیق کلمه کلیدی در سئو چیست؟

کلمه کلیدی در سئو چیست؟

تحقیق کلمه کلیدی سئو

تحقیق کلمات کلیدی فرایند شناسایی کلمات کلیدی است که افراد برای جستجوی اطلاعات مربوط به وب سایت یا کسب‌وکار شما استفاده می‌کنند.

طی کردن این بخش از فرایند استفاده از کلمات کلیدی بسیار اهمیت دارد زیرا به شما کمک می‌کند مخاطبان هدف خود و زبانی که برای جستجوی اطلاعات آنلاین استفاده می‌کنند را درک کنید. فرایند تحقیق کلمات کلیدی شامل مراحل زیر است:

 • طوفان فکری: این بخش شامل ایجاد لیستی از کلمات کلیدی مرتبط با کسب‌وکار یا وب سایت شما است.
 • تجزیه و تحلیل رقبا: این مورد شامل شناسایی کلمات کلیدی است که رقبای شما از آن‌ها برای صفحات سایت‌شان و استراتژی SEOای که دارند تجزیه و تحلیل و در نهایت استفاده می‌کند.
 • استفاده از ابزار‌های تحقیق کلمات کلیدی: شامل استفاده از ابزار‌هایی مانند Google Keyword Planner، Ahrefs و SEMrush برای شناسایی کلمات کلیدی با حجم جستجوی بالا و رقابت کم است.

بهینه‌ سازی کلمات کلیدی در سئو

بهینه‌سازی کلمات کلیدی فرایند استفاده از کلمات کلیدی در محتوای وب سایت شما برای بهبود رتبه آن در صفحات نتایج موتور‌های جستجو است. بهینه‌سازی کلمات کلیدی مهم است، زیرا به موتور‌های جستجو کمک می‌کند تا محتوای وب سایت شما را درک کنند و آن را با عبارت‌های جستجوی مرتبط مطابقت دهند. برخی از استراتژی‌ها برای بهینه‌سازی کلمات کلیدی عبارت‌اند از:

 • استفاده از کلمات کلیدی در تگ عنوان، توضیحات متا و تگ‌های هدر.
 • استفاده از کلمات کلیدی در بدنه محتوای خود و در عین حال عدم استفاده بیش از حد از آن‌ها.
 • استفاده از انواع کلمات کلیدی خود برای طبیعی‌تر و خواندنی‌تر کردن محتوای خود.

کلمه کلیدی و صفحات زامبی

صفحات زامبی سایت به واسطه تکرار کلمات کلیدی، زمانی اتفاق می‌افتد که چندین صفحه در وب سایت شما برای یک کلمه کلیدی بهینه شده باشند. این اتفاق می‌تواند موتور‌های جستجو را گیج کند و قدرت رتبه‌بندی وب سایت شما را کاهش دهد. برای جلوگیری از ایجاد چنین مشکل خطرناکی باید:

 • صفحات با محتوای مشابه را در یک صفحه ادغام کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که هر صفحه در وب سایت شما برای مجموعه‌ای منحصر به فرد از کلمات کلیدی بهینه شده است.

استفاده بیش از اندازه از کلمه کلیدی در سئو

Keyword stuffing زمانی اتفاق می‌افتد که یک وب سایت به منظور کسب رتبه های برتر در رتبه‌بندی موتور‌های جستجو از کلمه کلیدی در سئو بیش از حد استفاده می‌کند. این یک تاکتیک سئو کلاه سیاه در نظر گرفته می‌شود و می‌تواند منجر به جریمه سایت از جانب موتور‌های جستجو شود. برای جلوگیری از Keyword stuffing، باید:

 • از کلمات کلیدی به طور طبیعی در محتوای خود استفاده کنید.
 • بر ایجاد محتوای باکیفیت تمرکز کنید که برای مخاطبان شما ارزش ایجاد کند.
 • از کلمات کلیدی متفاوت استفاده کنید تا محتوای خود را طبیعی‌تر و خواناتر کنید.

چگالی کلمه کلیدی چیست؟

کلمه کلیدی در سئو چیست؟

چگالی کلمات کلیدی چیست؟

چگالی کلمه کلیدی به درصد دفعاتی که یک کلمه کلیدی در یک قطعه محتوا ظاهر می‌شود در مقایسه با تعداد کل کلمات در محتوا اشاره دارد. در حالی که هیچ تراکم کلمه کلیدی خاصی از طرف مراجع رسمی سئو توصیه نشده است، مهم است که از کلمات کلیدی به روشی طبیعی و خوانا استفاده کنید و مدام به دنبال تکرار کردن آن‌ها نباشید.

سخن پایانی

کلمات کلیدی جزء مهمی از سئو هستند و نقش مهمی در بهبود افزایش تعداد مشاهده کنندگان و رتبه وب سایت شما در صفحات نتایج موتور‌های جستجو دارند. تحقیق در مورد کلمات کلیدی، بهینه‌سازی و اجتناب از Keyword stuffing، برخی از استراتژی‌های کلیدی برای استفاده مؤثر از کلمات کلیدی در استراتژی سئو هستند که در این مطلب آنها را مورد بررسی قرار دادیم.

امیدواریم مطالب بیان شده برای شما مفید بوده باشد، در صورتی که سوال یا ابهامی در مورد مطالب دارید، می‌توانید از طریق بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید تا پاسخگوی شما همراهان عزیز باشیم.

سؤالات متداول درباره کلمه کلیدی در سئو چیست؟

 1. بهترین راه برای انجام تحقیقات کلمه کلیدی چیست؟
  بهترین روش برای انجام تحقیقات کلمه کلیدی استفاده ترکیبی از طوفان فکری، تحلیل رقبا و ابزار‌های تحقیق کلمه کلیدی است.
 1. چند کلمه کلیدی را باید در یک صفحه وب هدف قرار دهم؟
  توصیه می‌شود 1-2 کلمه کلیدی اصلی و چندین کلمه کلیدی فرعی را در یک صفحه وب مورد هدف قرار دهید.
 1. آیا استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی می‌تواند رتبه وب سایت من را بهبود بخشد؟
  خیر، استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی می‌تواند منجر به Keyword stuffing شود که یک تاکتیک سئو کلاه سیاه محسوب می‌شود و می‌تواند جریمه موتور‌های جستجو را در پی داشته باشد.
 1. آیا می‌توانم از کلمات کلیدی مشابهی در چندین صفحه وب سایت خود استفاده کنم؟
  در حالی که امکان استفاده از کلمات کلیدی یکسان در چندین صفحه از وب سایت شما وجود دارد، اما لازم است بدانید می‌تواند منجر به ایجاد صفحات زامبی و کاهش قدرت رتبه‌بندی وب سایت شما شود. توصیه می‌شود هر صفحه را برای مجموعه‌ای منحصر به فرد از کلمات کلیدی بهینه کنید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!