Anchor Text 1

Anchor Text انکر تکست چیست؟

اگر از اینترنت استفاده می‌کنید، چه یک کاربر ساده باشید و چه یک وبمستر حرفه‌ای؛ یک مورد همیشه در مورد شما صادق است: شما “جستجو” می‌کنید. معمولا در گوگل، گاهی هم در موتورهای جستجوی دیگر!

جستجوی کلمات و عبارات مختلف تقریبا همیشه به این قصد انجام می‌شود که جواب سوال خود را یافته یا برای مشکلی راه حلی پیدا کنید. حالا سوال اینجاست: روی کدامیک از میلیون‌ها نتیجه جستجو کلیک می‌کنید؟ از کجا می‌دانید که آنچه به دنبالش هستید پشت کدام یک از این لینک‌ها پنهان شده است؟

آن چیزی که به شما می‌گوید باید روی کدام یک از نتایج کلیک کنید، انکر تکست (Anchor Text) نام دارد. به زبان ساده‌تر، داریم درباره همان متنی صحبت می‌کنیم که رنگش با متن دور و برش متفاوت بوده و می‌توان رویش کلیک کرد.

استفاده صحیح از انکر تکست و انتخاب کلمات یا جملات مناسب برای آن، تاثیر فراوانی بر وضعیت سئو خواهد داشت.

در ادامه مطلب، قصد داریم شما را با تعریفی کامل از انکر تکست، چگونگی استفاده از آن، انواع مختلف، کاربردهای انکر تکست و نکاتی تکمیلی در این زمینه آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

انکر تکست (Anchor Text) دقیقا چیست؟

کلمه انکر تکست در ابتدا ممکن است عجیب و بی‌معنی به نظر بیاید: کلمه Anchor به معنی لنگر کشتی و Text به معنی متن است. اما نکته ظریف اینجاست که Anchor به معنی معرفی یا پرزنت کردن هم هست و به مجریان برنامه‌های زنده تلویزیونی هم گفته می‌شود. انکر تکست متنی است که وبسایت مورد نظر ما را در یک جمله به مخاطب معرفی می‌کند و در عین حال مثل لنگر کشتی کارش وصل کردن و محکم کردن ارتباط بین کاربر و وبسایت است.

Anchor Text همان قسمت قابل کلیک در یک نتیجه جستجو یا صفحه اینترنتی است که در بیشتر مرورگرها (Browser ها) معمولا به رنگ آبی و با یک خط زیرش دیده می‌شود. در صورتی هم که قبلا رویش کلیک کرده‌‌اید، ممکن است برای شما به رنگ بنفش نمایش داده شود. اما این مسئله محدود به صفحات نتایج جستجو نیست و به صورت کلی به هر متن قابل کلیک که شما را به صفحه دیگری هدایت کند، انکر تکست گفته می‌شود.

Anchor Text انکر تکست چیست؟
Anchor Text انکر تکست چیست؟

چطور می‌توان یک انکر تکست درست کرد؟

برای ساخت یک Anchor Text، به دو چیز نیاز داریم. اول یک صفحه در اینترنت (لینک هدف) و دوم یک کلمه یا جمله که کارش معرفی محتوای صفحه مورد نظر است.

( Anchor Text انکر تکست چیست؟ )

معرفی انواع مختلف انکر تکست

بسته به عبارت استفاده شده، Anchor Text ها انواع مختلفی پیدا می‌کنند که هر یک کاربردها و نقاط قوت ضعف خود را دارند. این که کدام نوع برای شما مناسب‌تر است، کاملا به این بستگی دارد که لینک خود را کجا قرار داده‌اید و می‌خواهید با آن چه کنید. در اینجا اشاره کوتاهی به انواع انکر تکست‌ها خواهیم کرد.

انطباق دقیق (Exact Match): ممکن است متن ما دقیقا عنوان صفحه هدف یا کلیدواژه کانونی آن صفحه باشد. برای مثال در یک سایت آموزش آشپزی، عبارت “سالاد سزار” می‌تواند ما را به صفحه‌ای هدایت کند که محتوای آن درباره چگونگی تهیه سالاد سزار است.

انطباق نصفه و نیمه (Partial Match): گاهی انکر تکست ما دربردارنده کلیدواژه مورد نظر به همراه تغییراتی است. برای مثال در همان سایت آشپزی، متن “تهیه سالاد سزار به سریع‌ترین شکل ممکن” می‌تواند نمونه‌ای از انطباق نصفه و نیمه باشد.

برند شده (Branded): اگر اولویت شما معرفی سایت یا شرکت شماست، می‌توانید در قسمت Anchor Text اسم شرکت یا برند خود را قرار داده و بسته به نیاز، کاربر را به صفحه‌ای از وبسایت خود هدایت کنید. برای مثال از نام رستوران خود استفاده کرده (مثل سالاد سزار بارزیل) و در صورت تمایل متن را به همان صفحه آموزش درست کردن سالاد سزار لینک کنید!

بدون عنوان (Naked Link): در این نوع انکر تکست، از خودِ لینک به عنوان ارتباط دهنده هم استفاده می‌شود تا احتمالا آدرس وبسایت در ذهن خواننده بماند. عبارت قابل کلیک websima.academy نمونه‌ای از یک انکر تکست بی عنوان است.

نامشخص و عمومی (Generic): انکر تکست نامشخص هیچ ارتباطی به انواع بالا ندارد و می‌تواند یک متن خیلی ساده و کلی مثل “اینجا کلیک کنید” باشد.

استفاده از تصویر (Image Links): لازم به ذکر است که مرورگرها در صورت لود نشدن تصاویر لینک دار، متن جایگزین (Alternate Text) تصویر را به شکل یک انکر تکست نمایش می‌دهند. پس همواره بهتر است که موقع استفاده از تصاویر، متن جایگزین آنها نیز با حساسیت و دقت تمام تهیه و نوشته شود.

در مورد انواع انکر تکست و کاربرد صحیح هرکدام به صورت کامل در کارگاه آموزش لینک سازی صحبت می‌کنیم. ویدیوی زیر بریده‌ای 10 دقیقه‌ای از این کارگاه 9 ساعته است که با مثالی ساده و کاربردی، درک انواع انکر تکست و کاربرد هرکدام در لینک سازی خارجی را برای شما ساده‌تر می‌کند.

( Anchor Text انکر تکست چیست؟ )

چطور انکر تکست‌های بهتری بنویسیم؟

جواب این سوال هم بسیار ساده است: به صورت خلاصه و مشخص به سراغ اصل مطلب بروید. وبسایت شما قرار است برای مخاطب خود ارزش آفرینی کند، و Anchor Text هم اصلی‌ترین ابزار نشان دادن این ارزش به کاربر است. طبیعی رفتار کنید و کلیدواژه‌های خود را با با جملات پیچیده و بعضا نامربوط به موضوع اصلی ترکیب نکنید! توصیه می‌کنیم در انکر تکست‌های خود از جملات کامل استفاده نکنید.

انکر تکست شما هرچه ساده‌تر و گویاتر باشد، بهتر است.

انکر تکست‌های منطبق با اصول سئو یا به اصطلاح SEO-Friendly این چهار ویژگی را دارند:

 • ساده و مشخص هستند
 • مرتبط با لینک هدف هستند.
 • چگالی کلیدواژه‌های آنها کم است
 • از نوع نامشخص (Generic) نیستند.
Anchor Text انکر تکست چیست؟
Anchor Text انکر تکست چیست؟

انکر تکست ساده و مشخص چیست؟

هنوز فرمول مشخصی درباره تعداد کاراکترهای استاندارد برای نوشتن یک انکر تکست وجود ندارد، اما بهتر است که این عبارت را تا حد امکان کوتاه و مشخص نگه دارید. هنگام نوشتن این متن، همیشه به دو نکته توجه داشته باشید:

 • صفحه هدف باید به بهترین و صادقانه‌ترین شکل توصیف شود.
 • کاربران تشویق شوند که حتما روی لینک مورد نظر کلیک کنند.

چطور یک Anchor Text مرتبط با صفحه هدف بنویسیم؟

موتورهای جستجو از ابتدای ظهورشان تاکنون رفته رفته هوشمندتر شده‌اند و راه‌هایی هم برای پیدا کردن میزان ارتباط انکر تکست‌ها با محتوای صفحات پیدا کرده‌اند. اگر موتور جستجو تشخیص دهد که انکر تکست و صفحه مورد نظر به خوبی مرتبط هستند، هم صفحه لینک دهنده و هم صفحه لینک گیرنده هر دو شانس خوبی برای کسب رتبه‌های بالاتر در جستجوی موضوع مورد نظر خواهند داشت.

جدا از این موضوع، مرتبط بودن موضوع کلی کار وبسایت هم مهم است. اگر وبسایت یک کافی شاپ مطالبی حاوی لینک‌های آموزش درست کردن انواع قهوه داشته باشد، از نظر گوگل وضعیت بهتری خواهد داشت تا اینکه لینک‌های داخل آن به سایت‌های جانورشناسی هدایت شوند!

( Anchor Text انکر تکست چیست؟ )

چگالی کلیدواژه چه تاثیری در کیفیت عملکرد انکر تکست‌ ها دارد؟

بعد از آخرین به روز رسانی الگوریتم پنگوئن، گوگل با دقت بیشتری در انکر تکست‌ها به دنبال کلیدواژه‌ها می‌گردد. اگر داخل محتوای سایتی لینک‌هایی فراوان با Anchor Text یکسان وجود داشته باشند، گوگل به این مسئله مشکوک می‌شود که لینک‌ها ممکن است واقعی نبوده و تنها به هدف فریب کاربران ایجاد شده باشند.

وجود لینک‌های داخلی در محتوای یک سایت بسیار خوب است، اما حواستان باشد که متن انکر تکست‌های شما باید طبیعی و در عین حال متفاوت باشند تا از طرف گوگل به عنوان اسپم شناخته نشوند.

( Anchor Text انکر تکست چیست؟ )

تا همین حالا هم به برخی از این موارد اشاره کرده‌ایم. به طور خلاصه، محتوای لینک‌ها باید همان چیزی باشند که در انکر تکست‌های آنها نوشته شده است، و هر کاری که شما را از مسیر دور کند، به زیان شما خواهد بود. کارهایی چون:

 • استفاده اسپم گونه از لینک‌ها
 • استفاده از انکر تکست‌های نامشخص (عبارت‌هایی مثل “اینجا کلیک کنید”)
 • استفاده بیش از حد از کلیدواژه‌های متفاوت در انکر تکست
 • استفاده از عبارات دروغین و فریبکارانه برای کشاندن کاربران به سوی لینک (عبارت‌هایی مثل “عکس‌های خصوصی همسر ***”)
 • دستکاری کدهای HTML و CSS و تغییر رنگ یا برداشتن خط زیر انکر تکست‌ها (تا کاربران آنها را به صورت لینک نبینند)

باعث خواهند شد که لینک‌های شما کارایی لازم را نداشته و بدتر از آن، گوگل‌ هم آنها را غیر طبیعی یا حتی خطرناک تشخیص دهد. غیرطبیعی بودن لینک ها توسط الگوریتم پنگوئن سنجیده میشود و در صورت تشخیص آن سایت شما توسط گوگل جریمه خواهد شد.

در انتها…

صداقت داشتن همیشه مهم است، و این موضوع در بحث سئو مهم‌تر هم می‌شود. امروزه موتورهای جستجو و مخصوصا گوگل خیلی هوشمندتر از آن شده‌اند که گول روش‌‍‌های فریبکارانه و به اصطلاح سئو کلاه سیاه را بخورند. پس در فرآیند ساخت سایت و تولید محتوا برای آن، توصیه می‌کنیم همیشه از روش‌هاس استاندارد استفاده کرده و برای بالا کشیدن سایت خود در صفحات جستجو، روی کیفیت محتوا و طراحی کاربردی تکیه داشته باشید.

 

( Anchor Text انکر تکست چیست؟ )

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!