images 1

به مجموعه عملیاتی که به منظور بالاتر بردن رتبه سایت در موتورهای جستجو (مشخصاً موتور جستجوی گوگل) انجام می شود، اصطلاحا سئو (SEO) می گویند.

برای مثال با جستجوی کلمه کلیدی خاصی مانند “نرم افزار” گوگل هزاران صفحه مربوط به این کلمه در اینترنت پیدا می کند که از سایت هایی مانند شرکت های مختلف ارائه کننده نرم افزار بدست می آورد. چون تعداد نتایج جستجو زیاد است گوگل با معیار هایی این سایت ها را رتبه بندی می کند و بهترین ها را در صفحات ابتدایی نمایش می دهد. طبیعی است که هیچ کاربری وقت و حوصله بازدید از تمام سایتها را ندارد بنابرین سایتهایی که در صفحه اول نتیجه جستجوی گوگل قرار دارند شانس بیشتری برای بازدید مشتریان به حساب می آیند.

همان طور که می دانید ، پیش فرض Google ، در به نمایش گذاشتن نتایج جستجو 10 سایت در هر صفحه است ، البته این تنظیمات را می توان تغییر داد ، اما از آنجا که معمولاً نتایج به این شکل است ، رقابت اصلی میان صاحبان شرکت های بزرگ برای ورود به صفحه اول و قرار گرفتن در جمع 10 شرکت برتر است .

رقابت برای به دست آوردن جایگاه بهتر در نتایج جستجو بحث تازه ای نیست ، طراحان و صاحبان سایت ها ، مدت هاست تلاش خود را برای بهبود موقعیتشان در Google آغاز کرده اند . افرادی که در این رقابت ها پیروز شده اند ، افرادی بسیار سخت کوش دقیق و هوشیار بوده اند . حوزه بهینه سازی موتور جستجو یا SEO حوزه غالب در بحث های مربوط به Google است تا آنجا که روی سایر فعالیت های Google سایه افکنده است .

رقابت برای موقیت بهتر در Google، رقابتی بی رحمانه است . علی الخصوص زمانی که زمینه فعالیت بسیار گسترده باشد ، مانند موسیقی ، اخبار ، ورزش و … در این زمینه ها جو سنگینی حاکم است که در اختیار صاحبان صنایع بسیار بزرگی مانند HBL.com , CNN.com , MTV.com است. و ورود افراد دیگری را به این جمع غیر ممکن ساخته است .

بهینه سازی سایت برای بالا رفتن در نتایج جستجوی گوگل یک فعالیت مداوم و روزمره است که نیاز به مهارت های حرفه ای، به روز کردن سایت، هوش و زیرکی و اشتیاق برای بهترین بودن دارد. بهینه سازی سایت بهترین راه برای بالا رفتن در نتایج جستجوی گوگل و بهبود تعداد بازدیدکنندگان سایت است.

هدف بهینه سازی کمک به وب سایت‌ها در بدست آوردن محل بالا در نتایج جستجوی طبیعی و افزایش ارتباط بین صفحات و کلمات کلیدی وارد شده توسط کاربران است. نمایش دادن بیشترین صفحات مرتبط با پرس‌و‌جوی جستجوی وارد شده دارای مزایای زیادی هم برای کاربر و هم برای موتور جستجو است که در آن کاربر بیشترین نتایج مرتبط جستجو شده را پیدا می‌کند و موتور جستجو قابل اعتماد می‌شود چرا که الگوریتم آن بیشترین صفحات مرتبط را نشان می‌دهد.

بعد از این باید برای بهبود رتبه‌بندی سایت‌ها در نتایج جستجوی طبیعی کار خود را شروع کرد، این فرآیند نیازمند دانش و زمان برای پیاده‌سازی روش‌های خود شد. زمان، بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری اولیه برای بهینه شدن سایت و یا یک صفحه است.

اهداف کلی از بهینه سازی را می توان بصورت زیر خلاصه نمود:
در بازدید وب سایت تاثیر بسزایی دارد.
باعث ایجاد برند می شود.
باعث افزایش ترافیک سایت خواهد شد.
باعث شده وب سایت در صفحه نتایج موتور جستجو از رتبه بهتری برخوردار شد.
باعث افزایش فروش محصولات خواهد شد.
بهترین ابزار برای تبلیغات است.

اهداف سئو در کمک برای بدست آوردن جایگاه و رتبه بالا توسط موتور های جستجو و همچنین ارتباط میان صفحات و کلمات کلیدی توسط کاربران می باشد. نمایش صفحات بیشتر مرتبط با موضوع وارد شده توسط کاربر مزایای زیادی هم برای کاربر و هم برای موتورهای جستجو دارد.زیرا در آن هم کاربر نتایج بهتر و مرتبط  با موضوع خود پیدا می کند و هم الگوریتم آن بیشترین صفحات مربوطه را نشان می دهد.بعد از بهبود رتبه بندی سئو توسط موتورهای جسجو این فرایند به دانش و زمان برای پیاده سازی روش های خود نیازمند میشود. در بهینه سازی سایت زمان بزرگترین سرمایه گذاری اولیه است.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!