download 6

htaccess چیست؟

htaccess یک فایل پیکربندی برای استفاده در وب سرور می باشد. فایل htaccess. جهت ایجاد پیکربندی در دایرکتوری ها ویا پوشه ها متفاوت در نرم افزارهای ارائه شده تحت سرور آپاچی (the Apache Web Server) به کار می رود.

زمانی که در دایرکتوری خاصی فایل .htaccess قرار میگیرد، فایل .htaccess توسط وب سرور آپاچی (Apache) شناسایی شده و اجرا می گردد.

فایل های htaccess. جهت تغییر پیکربندی نرم افزار سرور آپاچی وب استفاده می شود که امکان فعال سازی و یا غیر فعال سازی قابلیت های اضافی و ویژگی های وب سرور آپاچی را فراهم می کند. در صورتی این فایل مورد استفاده قرار می گیرد که پوشه کاربر نیازمند به پیکربندی خاصی باشد و دسترسی روت (root) جهت اعمال تغییرات را نداشته باشد.

از جمله این امکانات حفاظت از رمز عبور (Password Protection) ، مدیریت و رفع خطاهایی مانند خطای ۵۰۰، ۴۰۲ و ۴۰۳، مدیریت ریدایرکت و … می باشد. بطور مثال، هنگامی که خطای 404 “فایل یافت نشد” رخ می دهد، قابلیت فوروارد نمودن (Redirect) را با استفاده از خط دستورات فراهم می نماید.

فایل .htaccess چیست و چه کاربردی دارد؟

در سیستم های تحت وب که عموما با زبان برنامه نویسی html و یا php نوشته شده اند و روی سرور لینوکس میزبانی می شوند، برای ایجاد پیکربندی در دایرکتوری ها و پوشه ها روی وب سرور آپاچی از فایل .htaccess کمک گرفته می شود.این فایل در زمان عدم دسترسی به root سرور برای کنترل آپاچی بسیار مفید است.
فایل .htaccess بی نام است و صرفا با پسوند .htaccess شناساسیی می شود. این فایل را با نام distributed configuration files می شناسند .
از دسترسی هایی که با استفاده از این فایل می توانید به آنها برسید :
1.کنترل ریدایرکت
2.کنترل دسترسی فیزیکی به فایلها و پوشه ها
3.کنترل نمایش خطاهای Apache
4.تنظیمات URL Rewrite
5.مسدود کردن یک یا چند IP خاص یا یک رنج IP
6.گذاشت پسورد بر روی پوشه ای خاص
7.تنظیمات کش و Expire Date آن
8.اعمال برخی تغییرات در تنظیمات پیش فرض PHP، MySQL و Apache
9.جلوگیری از نمایش تمامی فایلها یا یک یا چند فایل با پسوندی خاص
10.انتقال صفحات به صفحه ای خاص
11. معرفی یک Default Document در پوشه ای خاص
12. تنظیم Default Charset
استفاده از این فایل در همه موارد پیشنهاد نمی شود چراکه در کنار قابلیت های فراوان استفاده از این فایل، با فعال کردن یک تابع احتمال هک شدن وب سایت افزایش خواهد یافت و راه نفوذ هکرها به هاست میزبان عموما از طریق توابع فعال در فایل .htaccess هموار می شود.
تنظیماتی که در فایل .htaccess قرار داده می شود بر روی پوشه جاری و زیر پوشه های آن اعمال می گردد و با قرار دادن یک فایل .htaccess دیگر در زیر پوشه ای خاص تنظیمات پوشه والد نقض می شود.

download 7

سئوکار حرفه ای:مهندس مهدی مژدهی

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!